Archiwum 09 listopada 2015


lis 09 2015 Różnice pomiędzy lokalizacją GPS a monitoringiem...
Komentarze: 0

GPS a monitorowanie pojazdów

Podstawowa różnica pomiędzy monitoringiem pojazdów a systemem geolokalizacyjnym GPS tkwi w kompleksowości systemu monitorowania pojazdów. GPS to system pozwalający na określenie lokalizacji pojazdu w danym momencie. Możliwe jest również zapisanie jakiegoś fragmentu przebytej przez niego trasy. Tutaj jednak możliwości samego systemu GPS się kończą. Monitoring pojazdów to z kolei złożony system stworzony po to by kompleksowo zawiadywać flotą pojazdów.

 

Monitoring pojazdów

Monitoring pojazdów będących częścią floty jest zadaniem niezwykle ważnym dla osób zarządzających ruchem floty. Do uzyskania pełnego obrazu konieczne jest jednak posiadanie dużo większej ilości danych na temat pracy pojazdu i pokonywanej przez niego trasy niż może dostarczyć sam system GPS. Dlatego powstał rozbudowany system monitoringu pojazdów. Przykładem takiego kompleksowego systemu jest Flota-Online.

 

Flota-Online – składniki systemu

Kompleksowy system monitoringu pojazdów pozwala na śledzenie nie tylko trasy pokonywanej przez pojazd. Do dyspozycji operatora jest szereg opcjonalnych czujników, które w połączeniu z lokalizacją GPS dostarczają nam szeregu danych niemożliwych do uzyskania w inny sposób. Wśród najważniejszych należy wymienić czujniki poziomu paliwa, czujniki otwierania zbiornika paliwa, czujnik temperatury naczepy, czujnik drzwi naczepy. Jeśli dodamy do tego jeszcze czujniki pracy silnika to uzyskany tą droga obraz staje się bardzo czytelny i całkowicie niezbędny w procesie zarządzania flotą.

 

Komunikacja z kierowcą

Kolejnym składnikiem monitoringu pojazdów Flota-Online jest system komunikacji tekstowej z kierowcami floty. Komunikaty są czytelne i dostarczają kierowcom informacji niezbędnych do prawidłowego wykonania zleconego zadania. System pozwala im łatwo potwierdzić otrzymanie informacji. Potwierdzenie otrzymania informacji o nowej destynacji automatycznie wyznacza nową trasę w podłączonym lokalizatora GPS. Cały system został tak skonstruowany, aby obsługiwanie go było jak najbardziej intuicyjne.

flota-online : :
lis 09 2015 Podróż prywatna a służbowa pracowników?...
Komentarze: 0

Dlaczego warto monitorować pojazdy pracowników?

 

Powierzając pojazd naszej floty pracownikowi wykonującemu zadania służbowe, obdarzamy go sporym zaufaniem. Nie mając odpowiednich narzędzi monitorujących musimy wierzyć w składane przez pracownika raporty, dotyczące długości przejechanych tras oraz ilości paliwa zużytego w tym celu. Takie sytuacje niejednokrotnie prowadzą do nadużyć, których konsekwencją są braki w budżecie firmy.

 

Możliwości systemu Flota-Online

System monitorowania pojazdów Flota-Online umożliwia śledzenie informacji dotyczących formy korzystania z pojazdu zarówno pod względem podróży służbowej jak i prywatnej.

Wykorzystując prosty przełącznik w kabinie pojazdu, kierowca może zdecydować czy jedzie samochodem w celach służbowych, czy też jest to jazda prywatna.

 

Dzięki systemowi monitoringu pojazdów Flota-Online znacząco zredukowane zostaje wykorzystywanie pojazdów służbowych do celów prywatnych, a co za tym idzie zmniejszają się wydatki paliwowe firmy

 

Rozliczanie na gruncie pracownik - firma

Rozwiązanie to pozwala na zwiększenie oszczędności firmy. Każdy przejazd prywatny musi być osobno rozliczony z kierowcą. Każdy przejazd służbowy można prześledzić, dzięki czemu w prosty sposób także zweryfikować, czy pracownik realizuje powierzone przez firmę zadania.

Możliwe jest raportowanie czasu pracy kierowcy, co usprawnia zarządzanie pracą wszystkich pracowników firmy (jest to szczególnie ważne w przypadku pojazdów wyposażonych w tachograf).

 

Rozliczanie na gruncie pracownik - fiskus

Zastosowanie systemu monitoringu pojazdów Flota-Online będzie również pomocne w prawidłowym rozliczeniu się z fiskusem z podróży służbowych. 1 kwietnia 2014 r. znowelizowana została ustawa o VAT w zakresie odliczania podatku VAT z tytułu nabycia paliwa do pojazdów firmowych. Zgodnie z nowelizacją odliczenie 100% VAT od zakupu oraz kosztów związanych z utrzymaniem floty (w tym wydatków paliwowych), będzie możliwe jedynie wówczas, gdy w firmie będzie prowadzony dokładna ewidencja kilometrów. Może być to uciążliwe, a sankcje za nierzetelne rozliczenia mogą być bardzo poważne. Nasz system Flota-Online ułatwia te rozliczenia. Wspomniany wcześniej przełącznik określający tryb przejazdu (prywatny lub służbowy) umożliwia dokładną ewidencję przejechanych kilometrów.

flota-online : :