wrz 01 2015

Dla kogo przeznaczony jest monitoring pojazdów?...


Komentarze: 0

Dla kogo przeznaczony jest monitoring pojazdów?

Monitoring pojazdów można zamontować w zasadzie do dowolnego samochodu, natomiast oczywiście należy przy tym uwzględnić koszt wyposażenia samochodów w lokalizatory oraz cenę obsługi systemu. Rozwiązanie to jest stosowane na szeroką skalę tam, gdzie z różnych przyczyn trzeba mieć na oku użycie wszystkich samochodów.

Samochody budowlane

Doskonałym przykładem zastosowania lokalizatorów GPS w pojazdach są gruszki. Operacja przewiezienia betonu przez miasto w godzinach szczytu jest trudniejsza niż bezpieczne przepłynięcie tankowcem przez morskie pole minowe. Każdy korek albo najmniejsza awaria mogą spowodować katastrofę. Monitoring GPS pozwala z olbrzymią precyzją przewidywać czas trwania operacji, na bieżąco planować optymalne trasy przejazdów, a tym samym – choć zwiększając chwilowo koszty działania floty pojazdów – minimalizować ryzyko spektakularnej porażki. Warto przy tym zaznaczyć, że często pojazdy budowlane muszą pokonać odległości dużo większe niż tylko z jednego końca miasta na drugi, a ponieważ w budowlance liczy się każda minuta, umiejętność udzielenia odpowiedzi na pytanie o położenie każdego samochodu może być sporą przewagą konkurencyjną.

Inna sprawa, że pojazdy budowlane to żłopiące ropę potwory – kontrola zużycia paliwa jest w ich przypadku niezbędna, jeśli firma ma zachować płynność finansową i zacisnąć pasa przez ograniczenie niepotrzebnych wydatków.

Pojazdy ciężarowe

Pokonujące setki albo i tysiące kilometrów pojazdy ciężarowe z lokalizatorami GPS będą dużo bardziej ekonomiczne. Również w tym przypadku da o sobie znać możliwość kontroli zużycia i ubytków paliwa, a także wykorzystane zostaną wszystkie możliwe dane, dzięki którym daje się zaplanować optymalne trasy przejazdu na przyszłość. Możliwość weryfikacji pozycji, czasu używania pojazdu, prędkości i innych danych o samochodzie może stanowić cenne uzupełnienie danych z tachografu. Monitoring czasu pracy kierowców to zagadnienie pierwszej wagi tak ze względu na koszty, jak i zagrożenia, które wiążą się z naruszeniem przepisów w tej dziedzinie. Monitoring GPS floty aut ciężarowych jest dziś nie tyle opcją, ile raczej koniecznością, szczególnie tam, gdzie flota jest większa.

Osobowe samochody służbowe

Od niedawna na potrzeby rozliczeń z US trzeba zadeklarować, czy pojazd jest tylko firmowy, czy firmowo-prywatny. Aby prawidłowo ewidencjonować użycie pojazdu, trzeba umieć wyraźnie rozgraniczyć użytek prywatny od służbowego, a poza tym również analizować długości tras. Monitoring GPS jest w tym przypadku niezawodny, ponieważ nie trzeba pamiętać o zerkaniu na licznik, a w razie takiej konieczności, dysponuje się twardym dowodem w postaci zapisu śladu GPS. To zdecydowanie poważniejsze podejście, niż montaż nawigacji albo innych fragmentarycznie działających systemów. Poza tym oczywiście w tym przypadku również można skorzystać z pozostałych możliwości systemu: prześledzić zużycie paliwa do celów prywatnych, kontrolować stan pojazdu czy konkretnych podzespołów.

Podsumowanie

Z technicznego punktu widzenia monitoring GPS można założyć w każdym pojeździe, ale ta inwestycja zwróci się tylko w konkretnych przypadkach. W niektórych (tak jak przy pojazdach używanych do celów prywatnych i związanych z działalnością jednocześnie), w grę wchodzą nie tylko pieniądze, tylko same dane, jakie uda się pozyskać i wówczas cena nie będzie tak ważna. W każdym razie należy zawsze przeanalizować możliwe do osiągnięcia korzyści i koszty, które trzeba będzie w związku z monitoringiem ponieść. Przy dużych flotach operacja monitorowania opłaca się prawie zawsze, natomiast przy mniejszych sprawa jest trudniejsza do rozstrzygnięcia.

Do tej pory nie pojawił się jeszcze żaden komentarz. Ale Ty możesz to zmienić ;)

Dodaj komentarz