Czym jest „monitoring GPS pojazdów”?
Komentarze: 0
Monitoring GPS pojazdów jest reklamowany jako doskonały sposób na utrudnienie kradzieży, a konkretnie na ułatwienie znalezienia ukradzionego samochodu. To oczywiście prawda, ale urządzenia monitorujące mogą spełnić też co najmniej kilka innych funkcji, wydajnie przyczyniając się do zmniejszenia obciążenia finansowego w firmie.
System antykradzieżowy
Monitoring pojazdów pomaga nie tylko odnaleźć skradziony pojazd, ale także – jeśli odpowiednia informacja znajdzie się w widocznym miejscu, może być środkiem prewencyjnym. Obecnie we flotach firmowych coraz częściej pracują nowe, prestiżowe auta, co oznacza, że ryzyko ich kradzieży jest spore. Założony lokalizator GPS do samochodu pozwala nie tylko realnie usprawnić odzyskiwanie pojazdu, nie tylko działa prewencyjnie, ale jako dodatkowy system zabezpieczający wpływa w znaczący sposób na koszty ubezpieczenia AC pojazdów flotowych.
Dane o użytkowaniu
Monitoring GPS pozwala także na realny monitoring kierowców w czasie pracy. Nowoczesne urządzenia podłączone do instalacji elektronicznej samochodu przekazują dane dotyczące zużycia silnika, poboru paliwa, stanu podzespołów, a także wielu innych informacji na temat stanu pracy pojazdu. To pozwala na lepsze dyscyplinowanie kierowców, a także umożliwia nadzór nad realnym czasem pracy, co z kolei może stanowić ochronę przed mandatami za naginanie przepisów dotyczących zasad pracy kierowców.
Ogólnie rzecz biorąc, nie wszystkie dane przekazywane przez lokalizator są zawsze niezbędne. Pewne informacje są przekazywane niejako „na zapas”, aby ułatwić w przyszłości na przykład diagnozowanie usterek albo umożliwić pracodawcy ocenę wyników pracy kierowców na podstawie pełniejszych danych. W ogólnym rozrachunku jednak implementacja funkcji, które pozwalają na monitoring wielu aspektów działania auta, a nie tylko śledzenie lokalizacji, wpływa korzystnie na finanse firmy. Wpływ ten jest tym wyraźniejszy, im większa jest flota wyposażona w lokalizatory.
Również w leasingu i wypożyczalni
Możliwość skorzystania z opcji leasingu lub wypożyczenia całej floty sprawia, że lokalizatory GPS są coraz częściej instalowane. Wypożyczalnia, która zajmuje się obsługą pojazdów flotowych dzięki tym urządzeniom zyskuje cenne narzędzie pozwalające na kontrolowanie, czy wypożyczone samochody są eksploatowane zgodnie z zawartą z firmą umową. To pozwala uniknąć kosztów niepotrzebnych napraw albo ograniczyć zużycie pojazdów związane z wykorzystaniem ich do celów innych, niż przewidywała to umowa wynajmu. Dodatkowo część informacji może być przekazywana firmie, co również na tym poziomie pozwoli na sprawowanie dokładniejszej kontroli nad wydatkami.
Zaufanie czy kontrola?
Może się wydawać, że lokalizatory GPS do samochodów flotowych pozwalają na zbyt wiele. Prawda jednak jest taka, że właściciel auta ma nie tylko prawo, ale wręcz obowiązek czuwania nad bezpieczeństwem ruchu wszędzie tam, gdzie znajduje się pojazd floty nie wynika to wcale z uprzejmości, ale z prostej ekonomii: dodatkowe narzędzia kontroli to szansa na uniknięcie niepotrzebnego zużywania paliwa, identyfikację negatywnych zachowań kierowców, monitoring ich pracy. Instalacja monitoringu GPS w samochodach flotowych może być więc oceniana z różnych pozycji: kierowcy, który będzie czuł się zmotywowany ciągłym ocenianiem nie tylko wyników, ale i sposobów pracy, właściciela auta, który będzie miał zawsze pełny ogląd sytuacji, kontrolę paliwa, czy innych firm lub osób, dla których informacje o stanie pojazdu przekazane przez lokalizator będą cenną wskazówką.
Dodaj komentarz